Το έθιμο του πυροβολισμού των τενεκέδων στη Νέα Κίο Αργολίδος
![Το έθιμο του πυροβολισμού των τενεκέδων στη Νέα Κίο Αργολίδος](https://www.orthodoxianewsagency.gr/wp-content/uploads/2020/01/kios-23-1024x576.jpg)
Σε κλίμα συγκίνησης τελείται κάθε χρόνο η τελετή κατάδυσης του Τιμίου Σταυρού στην Ν. Κίο Αργολίδας, Δευτέρα 6 Ιανουαρίου 2020.
Την τελετή του Αγιασμού των υδάτων τέλεσε ο Μητροπολίτης Αργολίδος Νεκτάριος παρουσία του περιφερειάρχη Πελοποννήσου Παναγιώτη Νίκα και του Δημάρχου Αργους Μυκηνών Δημήτρη Καμπόσου.
Μετά την ανάσυρση του τίμιου Σταυρού από τον Ιερέα π. Δημοσθένη Γάτσιο , ακολουθεί το έθιμο του πυροβολισμού των τενεκέδων που έχουν τοποθετηθεί ανοικτά στην θάλασσα κι επιπλέουν, ένα έθιμο που έχει βαθιά τις ρίζες του στην Κίο της Μικράς Ασίας.
H αναδημοσίευση του παραπάνω άρθρου ή μέρους του επιτρέπεται μόνο αν αναφέρεται ως πηγή το ORTHODOXIANEWSAGENCY.GR με ενεργό σύνδεσμο στην εν λόγω καταχώρηση.
Ακολούθησε το ORTHODOXIANEWSAGENCY.gr στο Google News και μάθε πρώτος όλες τις ειδήσεις.