27/01/2020
27/01/2020
Εκείνο το «γιατί» και εκείνο το «εγώ» που έχομεν, αυτά είναι η καταστροφή μας. Δεν υπάρχει άλλο κακό χειρότερο από το κακό του θυμού, της παρακοής, της υπερηφάνειας, της ζήλειας, της κατακρίσεως και του μίσους. Αυτά τα πάθη μαραίνουν την ψυχήν, σκοτίζουν τον νουν, αφανίζουν την ευφυΐαν και κάθε είδος αρετής από τον άνθρωπον και...
27 Ιανουαρίου, 2020 - 20:41
Τελευταία ενημέρωση: 27/01/2020 - 20:34
Το “γιατί” και το “εγώ”
![Το “γιατί” και το “εγώ”](https://www.orthodoxianewsagency.gr/wp-content/uploads/2020/01/ag-anthimos.jpg)
Εκείνο το «γιατί» και εκείνο το «εγώ» που έχομεν, αυτά είναι η καταστροφή μας.
Δεν υπάρχει άλλο κακό χειρότερο από το κακό του θυμού, της παρακοής, της υπερηφάνειας, της ζήλειας, της κατακρίσεως και του μίσους. Αυτά τα πάθη μαραίνουν την ψυχήν, σκοτίζουν τον νουν, αφανίζουν την ευφυΐαν και κάθε είδος αρετής από τον άνθρωπον και φυγαδεύουν την θείαν χάριν.
Όσιος Άνθιμος ο Βαγιάνος ο εν Χίω
H αναδημοσίευση του παραπάνω άρθρου ή μέρους του επιτρέπεται μόνο αν αναφέρεται ως πηγή το ORTHODOXIANEWSAGENCY.GR με ενεργό σύνδεσμο στην εν λόγω καταχώρηση.
Ακολούθησε το ORTHODOXIANEWSAGENCY.gr στο Google News και μάθε πρώτος όλες τις ειδήσεις.
Ετικέτες: Όσιος Άνθιμος ο Βαγιάνος ο εν Χίω
Ροή Ειδήσεων
Δημοφιλέστερα Άρθρα
Πατριαρχείο Ιεροσολύμων
Εορτή Αγίου Προκοπίου στο Πατριαρχείο Ιεροσολύμων
19.07.2024
Παρακολουθήστε το δελτίο ειδήσεων
19.07.2024
Ο Ελληνικός Ερυθρός Σταυρός εγκαινίασε το υπερσύγχρονο Εθνικό Κέντρο Συντονισμού και Διαχείρισης Κρίσεων
19.07.2024
Πεζοπορία Μητροπολίτου Καστορίας προς την Ιερά Μονή Ταξιαρχών Τσούκας