06 Δεκεμβρίου, 2020 - 22:29
Τελευταία ενημέρωση: 06/12/2020 - 22:35
Πλήθος κόσμου τίμησε τον Άη Νικόλα στο Σαουθάμπτον
Διαδώστε:
![Πλήθος κόσμου τίμησε τον Άη Νικόλα στο Σαουθάμπτον](https://www.orthodoxianewsagency.gr/wp-content/uploads/2020/12/α-192-1024x768.jpg)
Την Κυριακή, 6 Δεκεμβρίου, τελέστηκε η πανήγυρις του Ιερού Ναού Αγίου Νικολάου στο Southampton. Τον Σεβασμιώτατο Αρχιεπίσκοπο κ. Νικήτα εκπροσώπησε ο Πρωτοσύγκελος της Αρχιεπισκοπής, Πανοσ. Αρχιμανδρίτης Δρ Νικόδημος Αναγνωστόπουλος. Στο συλλείτουργο συμμετείχαν επίσης ο Ιερατικώς Προϊστάμενος του Ιερού Ναού, Πρωτοπρεσβύτερος Βασίλειος Μαυρουδής και ο Πρεσβ. Δρ Ανδρέας Ανδρεόπουλος ενώ στο αναλόγιο προεξήρχε ο Καθηγητής Δρ Θέμης Προδρομάκης. Πλήθος κόσμου είχε τη δυνατότητα να συμμετάσχει στην ιερά πανήγυρη μετά από μήνες ακολουθιών που ετελούντο κεκλεισμένων των θυρών.
![](https://www.orthodoxianewsagency.gr/wp-content/uploads/2020/12/α1-36-600x450.jpg)
![](https://www.orthodoxianewsagency.gr/wp-content/uploads/2020/12/α-195-450x600.jpg)
![](https://www.orthodoxianewsagency.gr/wp-content/uploads/2020/12/α1-37-337x600.jpg)
![](https://www.orthodoxianewsagency.gr/wp-content/uploads/2020/12/α-194-450x600.jpg)
![](https://www.orthodoxianewsagency.gr/wp-content/uploads/2020/12/α1-38-450x600.jpg)
![](https://www.orthodoxianewsagency.gr/wp-content/uploads/2020/12/α2-24-450x600.jpg)
Το Σάββατο, 5 Δεκεμβρίου, ο π. Νικόδημος είχε την ευκαιρία να επισκεφτεί το Ελληνικό Σχολείο της Κοινότητος Southampton και να δει από κοντά το εξαιρετικό έργο που επιτελείται.
![](https://www.orthodoxianewsagency.gr/wp-content/uploads/2020/12/α-193-450x600.jpg)
H αναδημοσίευση του παραπάνω άρθρου ή μέρους του επιτρέπεται μόνο αν αναφέρεται ως πηγή το ORTHODOXIANEWSAGENCY.GR με ενεργό σύνδεσμο στην εν λόγω καταχώρηση.
Ακολούθησε το ORTHODOXIANEWSAGENCY.gr στο Google News και μάθε πρώτος όλες τις ειδήσεις.
Διαδώστε: