Ευχαρίστησαν τον π. Αντώνιο για την προσφορά του στη Μητρόπολη Ζάμπιας
![Ευχαρίστησαν τον π. Αντώνιο για την προσφορά του στη Μητρόπολη Ζάμπιας](https://www.orthodoxianewsagency.gr/wp-content/uploads/2022/02/ζ-1.jpg)
Χθες, Κυριακή του Ασώτου, στον Ιερό Ναό Αγίου Αλεξάνδρου στη Λουσάκα τελέστηκε Αρχιερατική Θεία Λειτουργία, ιερουργούντος του Μητροπολίτη Ζάμπιας κ. Ιωάννου.
Ο Σεβασμιώτατος κήρυξε τον θείο λόγο αναλύοντας με τα παραδείγματα που απορρέουν από την σημερινή ευαγγελική περικοπή.
Μετά το πέρας της Θείας Ευχαριστίας ο Σεβασμιώτατος ευχαρίστησε τον π. Αντώνιο, ο οποίος επιστρέφει στην Ελλάδα, για την προσφορά του στην τοπική Εκκλησία της Ζάμπιας. Τον π. Αντώνιο ευχαρίστησε και ο Γενικός Πρόξενος της Κύπρου κ. Χ. Σπαίρον και ο πρόεδρος της Ελληνικής Κοινότητας Λουσάκα κ. Γ. Ηλιακόπουλος.
Ακολούθησε αποχαιρετιστήρια εκδήλωση στο Ελληνικο εστιατόριο PIATTO.
H αναδημοσίευση του παραπάνω άρθρου ή μέρους του επιτρέπεται μόνο αν αναφέρεται ως πηγή το ORTHODOXIANEWSAGENCY.GR με ενεργό σύνδεσμο στην εν λόγω καταχώρηση.
Ακολούθησε το ORTHODOXIANEWSAGENCY.gr στο Google News και μάθε πρώτος όλες τις ειδήσεις.