Εκοιμήθησαν χθες ακόμα δύο μοναχοί της Ιεράς Μονής Φιλοθέου Αγίου Όρους, ο π. Κοσμάς Φιλοθεΐτης, μετά από πολυήμερη νοσηλεία στο Ιπποκράτειο νοσοκομείο της Θεσσαλονίκης, με σοβαρές επιπλοκές από τον κορωνοϊό και ο π. Ταξιάρχης.
Ο π. Κοσμάς, που «έφυγε» το μεσημέρι, ήταν ο οδοντίατρος της Μονής και το τέταρτο θύμα του κορωνοϊού μέσα σε δύο εβδομάδες. Τον ακολούθησε το απόγευμα και ο μοναχός π. Ταξιάρχης, ενώ μέσα στην εβδομάδα εκοιμήθησαν ακόμα ο π. Δαμιανός και ο 62χρονος π. Πορφύριος, που είχε διατελέσει προϊστάμενος και υπεύθυνος της βιβλιοθήκης της μονής, ενώ ήταν και μέλος της Γεροντικής Σύναξης.
Ο αείμνηστος π. Κοσμάς
Ο αείμνηστος π. Ταξιάρχης
Ο αείμνηστος π. Πορφύριος
Ο αείμνηστος π. Δαμιανός
Πριν από 10 ημέρες έφυγε για την αιώνια ζωή και ο 86χρονος π. Λουκάς, προϊστάμενος και Αντιπρόσωπος στο παρελθόν της Μονής στην Ιερά Κοινότητα, που είχε ξεπεράσει τον κορωνοϊό, αλλά εκοιμήθη από εγκεφαλικό.
Ο αείμνηστος π. Λουκάς
Όλοι ήταν ανεμβολίαστοι και μεταφέρθηκαν σε νοσοκομεία της Θεσσαλονίκης, όταν η κατάστασή τους επιδεινώθηκε.
Σε σοβαρή κατάσταση νοσηλεύεται και ο π. Πέτρος.