Κοντά στους ανθρώπους που επλήγησαν από τη σεισμική δόνηση των 5,3 βαθμών της κλίμακας Ρίχτερ βρέθηκε η Ιερά Μητρόπολη Κορυτσάς.
Συγκεκριμένα από τη πρώτη στιγμή η Μητρόπολη διέθεσε εθελοντές προκειμένου να βοηθήσουν στη τοποθέτηση σκηνών στις οποίες θα φιλοξενούνταν άνθρωποι που οι κατοικίες τους είχαν κριθεί ακατάλληλες ή είχαν υποστεί ολοκληρωτική ζημιά.
Επίσης η Μητρόπολη Κορυτσάς διέθεσε είδη ρουχισμού καθώς και δέματα τροφίμων σε όσους είχαν άμεση ανάγκη. Ο πρόχειρος αυτός καταυλισμός έχει στηθεί στους χώρους στρατοπέδου στο χωριό Φλόκ λίγο έξω από την πόλη της Κορυτσάς.