Η Λεμεσός τίμησε τον Πολιούχο της
![Η Λεμεσός τίμησε τον Πολιούχο της](https://www.orthodoxianewsagency.gr/wp-content/uploads/2019/11/λεμ-19-1.jpg)
Το πρωί της Τρίτης 11 Νοεμβρίου τελέστηκε, στον ιερό ναό που είναι αφιερωμένος στο όνομα του Αγίου Ιωάννου του Ελεήμονος πολιούχουτης πόλεως Λεμεσού, πολυαρχιερατικό συλλείτουργο.
Προεξήρχε ο Μακαριώτατος Πατριάρχης Αλεξανδρείας κ.κ. Θεόδωρος. Μαζί του συλλειτούργησαν οι Σεβασμιώτατοι Μητροπολίτες Ναϊρόμπι κ.Μακάριος και Γουινέας κ. Γεώργιος, ο Πανιερώτατος Μητροπολίτης Λεμεσού κ.Αθανάσιος, Θεοφιλέστατοι Επίσκοποι Νιτρίας κ. Νικόδημος, έξαρχος του Πατριαρχείου Αλεξανδρείας στην Κύπρο και ο Αμαθούντος κ. Νικόλαος.
Τα αναλόγια των ψαλτηρίων τα κόσμησαν με τις καλλικέλαδες φωνές τους η Χορωδία της Μητροπόλεως Λεμεσού “Ρωμανός ο Μελωδός”.
Παρόντες ήταν ο δήμαρχος Λεμεσού κ. Νίκος Νικολαϊδης με την σύζυγό του. Πλήθος πιστών προσήλθε να συμμετάσχει στην Θεία λειτουργία και να ευχαριστήσει τον προστάτη της πόλεώς.
H αναδημοσίευση του παραπάνω άρθρου ή μέρους του επιτρέπεται μόνο αν αναφέρεται ως πηγή το ORTHODOXIANEWSAGENCY.GR με ενεργό σύνδεσμο στην εν λόγω καταχώρηση.
Ακολούθησε το ORTHODOXIANEWSAGENCY.gr στο Google News και μάθε πρώτος όλες τις ειδήσεις.