Απόδοση της Κοιμήσεως της Θεοτόκου στην Αμπουδιώτισσα της Σέτας
![Απόδοση της Κοιμήσεως της Θεοτόκου στην Αμπουδιώτισσα της Σέτας](https://www.orthodoxianewsagency.gr/wp-content/uploads/2021/08/received_1005512530249855.jpeg)
Με την εορτή της Αποδόσεως της Θεομητορικής Εορτής της Κοιμήσεως της Θεοτόκου μέσα από τον θεομητορικό μήνα Αύγουστο ολοκληρώθηκε την Δευτέρα 23 Αυγούστου η εορτής της Παναγίας, που εορτάσθηκε στην ορεινή ενορία της Σέτας του Δήμου Ερέτριας και συγκεκριμένα στο φερώνυμο παρεκκλήσι της Αγίας Τριάδος – Παναγίας Αμπουδιώτισσας, με τη δεύτερη πανήγυρη της τοπικής εκκλησίας και βάση των υγειονομικών αλλά και πυροσβεστικών μέτρων.
Την Πανηγυρική Θεία Λειτουργία τέλεσε ο Σακελλάριος Δημήτριος Αργύρης, εφημέριος Άνω Βάθειας και τοποτηρητής της ενορίας, με τον Ιεροδιάκονο Αρχιεπισκοπής Αθηνών, Αστέριο Αποστόλου και την συμμετοχή των ιεροψαλτών και πολλών πιστών.
Το παρών έδωσαν ο Δήμαρχος Ερέτριας κ. Ιωάννης Δημητρόπουλος ο Αντιδήμαρχος κ. Γεώργιος Σμπιλήρης η Πρόεδρος της Τοπικής Κοινότητος Σέτας κ. Ευαγγελία Αργύρη και ο Πρόεδρος του Δασικού Συνεταιρισμού Σέτας κ.Προκόπιος Μωραΐτης.
H αναδημοσίευση του παραπάνω άρθρου ή μέρους του επιτρέπεται μόνο αν αναφέρεται ως πηγή το ORTHODOXIANEWSAGENCY.GR με ενεργό σύνδεσμο στην εν λόγω καταχώρηση.
Ακολούθησε το ORTHODOXIANEWSAGENCY.gr στο Google News και μάθε πρώτος όλες τις ειδήσεις.