Ο Σεβασμιώτατος Μητροπολίτης Αρκαλοχωρίου κ. Ανδρέας μετέβη στην Ενορία Κασταμονίτσας και ιερούργησε σε ειδικά διαμορφωμένη αίθουσα, η οποία καλύπτει τις λειτουργικές ανάγκες της Ενορίας Αγίας Κυριακής Κασταμονίτσας, σήμερα 20 Μαρτίου Κυριακή Β’ Νηστειών.
Ο Κεντρικός Ναός της Μεγαλομάρτυρος και Θαυματουργού Αγίας Κυριακής αλλά και άλλες μικρότερες Εκκλησίες της Ενορίας επλήγησαν από τον σεισμό της 27ης Σεπτεμβρίου.
Στην ακολουθία έλαβαν μέρος, ο εφημέριος της ενορίας Πρωτοπρεσβύτερος Νικόλαος Βαρελάς και ο Διάκονος Πέτρος Αράπογλου.
Ο Σεβασμιώτατος στο λόγο του μίλησε για τον Άγιο Γρηγόριο τον Παλαμά, επίσης αναφέρθηκε στην Αγία και Μεγάλη Τεσσαρακοστή, και ευχήθηκε στο εκκλησίασμα καλό αγώνα.