Η υποδοχή της Ιεράς και θαυματουργού Εικόνας της Παναγίας του Όρους των Ελαιών από τα Ιεροσόλυμα θα πραγματοποιηθεί στον Ιερό Ναό του Αγίου Αποστόλου Ανδρέου Πατρών, το Σάββατο 5 Νοεμβρίου 2022 στις 5:30 το απόγευμα. Η Ιερά Εικόνα θα παραμείνει στην Πάτρα έως την Κυριακή 20 Νοεμβρίου 2022.
Αμέσως μετά την υποδοχή της Ιεράς Εικόνας θα τελεσθεί ο μέγας Αρχιερατικός Εσπερινός.
Η τελετή εντάσσεται στο πλαίσιο των ιερών Πρωτοκλητείων 2022.