Υποδοχή της εικόνος της Παναγίας της Σηλυβριανής στα Κύμινα Θεσσαλονίκης
![Υποδοχή της εικόνος της Παναγίας της Σηλυβριανής στα Κύμινα Θεσσαλονίκης](https://www.orthodoxianewsagency.gr/wp-content/uploads/2023/10/Σαηλ.jpg)
Στον Ιερό Προσκυνηματικό Ναό του Αγίου Νεκταρίου Πενταπόλεως του Θαυματουργού Κυμίνων Θεσσαλονίκης εν όψει της Πανηγύρεως του Αγίου, θα γίνει υποδοχή της Ιεράς και Θαυματουργού εικόνος της Παναγίας της Σηλυβριανής, η οποία φυλάσσεται στην Ι.Μ. Φιλίππων, Νεαπόλεως και Θάσου. Σύμφωνα με την παράδοση σε αυτήν την εικόνα προσευχόταν στην παιδική του ηλικία ο Άγιος Νεκτάριος.
Αξίζει να τονισθεί ότι ο Ι.Ν. του Αγίου Νεκταρίου στα Κύμινα Θεσσαλονίκης είναι ο πρώτος που κτίσθηκε προς τιμήν και μνήμην του Αγίου σε ολόκληρη την Μακεδονία.
H αναδημοσίευση του παραπάνω άρθρου ή μέρους του επιτρέπεται μόνο αν αναφέρεται ως πηγή το ORTHODOXIANEWSAGENCY.GR με ενεργό σύνδεσμο στην εν λόγω καταχώρηση.
Ακολούθησε το ORTHODOXIANEWSAGENCY.gr στο Google News και μάθε πρώτος όλες τις ειδήσεις.