Cultură și credință fără granițe: Seminariștii din Dorohoi s-au întâlnit cu elevi din regiunea Cernăuți
![Cultură și credință fără granițe: Seminariștii din Dorohoi s-au întâlnit cu elevi din regiunea Cernăuți](https://www.orthodoxianewsagency.gr/wp-content/uploads/2023/12/proiect-educativ-desfasurat-la-seminarul-teologic-ortodox-din-dorohoi-3.jpg-1024x576.webp)
Elevii Seminarului Teologic Liceal Ortodox „Sfântul Ioan Iacob” din Dorohoi și ai Gimnaziului din Probotești, regiunea Cernăuți, s-au întâlnit vineri în cadrul schimbului de experiență intitulat „Cultură și credință fără granițe”.
Întâlnirea a fost coordonată de pr. Teodor Cătălin Budacă și face parte dintr-o serie mai largă de activități cultural-educative organizate de cele două instituții de învățământ.
Evenimentul a început în sala de festivități a Seminarului Teologic „Sfântul Ioan Iacob” din Dorohoi, prin diferite momente artistice. Au fost recitate poezii și interpretate cântece patriotice, psaltice și colinde.
În a doua parte a evenimentului, elevii au vizitat Muzeul „George Enescu” și Muzeul de științe ale naturii din Dorohoi.
„Activitatea s-a dovedit deosebit de interesantă, interactivă, constructivă”, au transmis reprezentanții Arhiepiscopiei Iașilor.
Foto credit: Doxologia.ro
H αναδημοσίευση του παραπάνω άρθρου ή μέρους του επιτρέπεται μόνο αν αναφέρεται ως πηγή το ORTHODOXIANEWSAGENCY.GR με ενεργό σύνδεσμο στην εν λόγω καταχώρηση.
Ακολούθησε το ORTHODOXIANEWSAGENCY.gr στο Google News και μάθε πρώτος όλες τις ειδήσεις.