Elevii Seminarului Teologic Liceal Ortodox „Sfântul Ioan Iacob” din Dorohoi și ai Gimnaziului din Probotești, regiunea Cernăuți, s-au întâlnit vineri în cadrul schimbului de experiență intitulat „Cultură și credință fără granițe”.
Întâlnirea a fost coordonată de pr. Teodor Cătălin Budacă și face parte dintr-o serie mai largă de activități cultural-educative organizate de cele două instituții de învățământ.
Evenimentul a început în sala de festivități a Seminarului Teologic „Sfântul Ioan Iacob” din Dorohoi, prin diferite momente artistice. Au fost recitate poezii și interpretate cântece patriotice, psaltice și colinde.
În a doua parte a evenimentului, elevii au vizitat Muzeul „George Enescu” și Muzeul de științe ale naturii din Dorohoi.
„Activitatea s-a dovedit deosebit de interesantă, interactivă, constructivă”, au transmis reprezentanții Arhiepiscopiei Iașilor.
Foto credit: Doxologia.ro