Με λαμπρότητα και με την συμμετοχή πλήθους πιστών, πανηγύρισε η Ιερά Μονή Αγίας Ζώνης Σάμου (1695).
Την παραμονή τελέστηκε Αρχιερατικός εσπερινός, χοροστατούντος του Σεβασμιωτάτου Ποιμενάρχου, κ.κ Ευσεβίου, ο οποίος εκήρυξε και τον θείο λόγο. Το πρωί, τελέστηκε όρθρος και πανηγυρική Θεία Λειτουργία, Ιερουργούντος του σεπτού Ποιμενάρχου, ο οποίος ανεφέρθη στο πρόσωπο της Παναγίας μας ως μεσίτριας.
Στο τέλος, πραγματοποιήθηκε η Λιτάνευσις της Ιεράς εικόνος και τεμαχίου της θαυματουργού Αγίας Ζώνης που ευρέθη θαυματουργικά και αποτελεί θησαυρόν πολύτιμον δια την Ιερά Μονή της αλλά και για όλο το νησί.