Στον πανηγυρίζοντα Ιερό Ναό της Αγίας Τριάδος Προνοίας Ναυπλίου προέστη της ακολουθίας του Όρθρου και στη συνέχεια τέλεσε τη Θεία Λειτουργία ο Μητροπολίτη Αργολίδος Νεκταρίου, ο οποίος κήρυξε και τον θείο λόγο, σήμερα εορτή του Αγίου Πνεύματος.
Στο τέλος της θείας λειτουργίας, ο εφημέριος του ναού, π. Κωνσταντίνος Σέρρος, ευχαρίστησε τον Μητροπολίτη Αργολίδας για την τιμή να παρευρεθεί στην ενορία και να τελέσει την Θεία Λειτουργία.