Εκατό φαναράκια «για τις ψυχές που χάθηκαν…» στη Μικρασιατική Καταστροφή
![Εκατό φαναράκια «για τις ψυχές που χάθηκαν…» στη Μικρασιατική Καταστροφή](https://www.orthodoxianewsagency.gr/wp-content/uploads/2022/09/DX_35543-1024x429.jpg)
Φωτορεπορτάζ Ραφαήλ Γεωργιάδης
Με τον αριθμό 100 να σχηματίζεται από ισάριθμα φαναράκια μπροστά στο εμβληματικό μνημείο της πόλης, τον Λευκό Πύργο, τίμησε η Θεσσαλονίκη τη θλιβερή επέτειο της Μικρασιατικής Καταστροφής.
«Για τις ψυχές που χάθηκαν…» είναι ο τίτλος της δράσης μνήμης που οργάνωσαν ο Δήμος Θεσσαλονίκης, η Ιερά Μητρόπολη Θεσσαλονίκης και η Aντιδημαρχία Διαδημοτικής Συνεργασίας και Απόδημου Ελληνισμού το απόγευμα της Πέμπτης 1 Σεπτεμβρίου, στις 20.00, στην πλατεία Λευκού Πύργου, στο πλαίσιο των επετειακών εκδηλώσεων για τα 100 χρόνια από τη Μικρασιατική Καταστροφή.
Σε μια κίνηση γεμάτη συμβολισμούς, εκατό φαναράκια χρησιμοποιήθηκαν, για να σχηματιστεί ο αριθμός 100– όσα και τα χρόνια από τη Μικρασιατική Καταστροφή.
Η εκδήλωση πραγματοποιήθηκε με την υποστήριξη της Ιεράς Μητροπόλεως Θεσσαλονίκης, η οποία διοργανώνει πλειάδα εκδηλώσεων μνήμης και σήμερα συμμετείχε με την πένθιμη κωδωνοκρουσία στους ιερούς ναούς της.
Τη δράση πλαισίωσε μουσικοχορευτικό πρόγραμμα με χορούς, ενώ η εκδήλωση έκλεισε με τον χορό «Φωτιές», ο οποίος αναπαριστά τη μεγάλη πυρκαγιά της Σμύρνης.
Στην εκδήλωση το παρών έδωσαν ο Δήμαρχος Θεσσαλονίκης κ. Κωνσταντίνος Ζέρβας, ο εκπρόσωπος του Παναγιωτάτου Μητροπολίτου Θεσσαλονίκης αρχιμανδρίτης Ιάκωβος Αθανασίου, Πρωτοσύγκελλος της Ι.Μ., αρχές του τόπου και πλήθος κόσμου υπερπλήρωσαν την πλατεία Λευκού Πύργου.
H αναδημοσίευση του παραπάνω άρθρου ή μέρους του επιτρέπεται μόνο αν αναφέρεται ως πηγή το ORTHODOXIANEWSAGENCY.GR με ενεργό σύνδεσμο στην εν λόγω καταχώρηση.
Ακολούθησε το ORTHODOXIANEWSAGENCY.gr στο Google News και μάθε πρώτος όλες τις ειδήσεις.