Ο Πρόεδρος του κόμματος των «ΠΑΤΡΙΩΤΩΝ» Πρόδρομος Εμφιετζόγλου, συνοδευόμενος από υποψήφιες και υποψήφιους ευρωβουλευτές, επισκέφθηκε την Τρίτη 4 Ιουνίου 2024 τον Παναγιώτατο Μητροπολίτη Θεσσαλονίκης κ. Φιλόθεο, με τον οποίο συζήτησαν για θέματα θρησκείας και νεολαίας.
Ο Πρόεδρος των «ΠΑΤΡΙΩΤΩΝ» έδωσε στον Μητροπολίτη Θεσσαλονίκης μία σειρά βιβλίων με αντικείμενο τα εθνικά θέματα και ένα αντίγραφο με το Κρυφό Σχολειό.
Από την πλευρά του ο Μητροπολίτης Θεσσαλονίκης κ. Φιλόθεος έδωσε την ευλογία του στον Πρόδρομο Εμφιετζόγλου και του ευχήθηκε καλή επιτυχία.