Ο Μητροπολίτης Μεσσηνίας στην Κοίμηση της Θεοτόκου στα Λέικα Καλαμάτας
![Ο Μητροπολίτης Μεσσηνίας στην Κοίμηση της Θεοτόκου στα Λέικα Καλαμάτας](https://www.orthodoxianewsagency.gr/wp-content/uploads/2022/08/IMG20220821090907-1024x576.jpg)
Στον Ενοριακό Ιερό Ναό Κοιμήσεως της Θεοτόκου, της συνοικίας των Λεΐκων Καλαμάτας μετέβη, την Κυριακή 21 Αυγούστου, ο Σεβασμιώτατος Μητροπολίτης Μεσσηνίας κ. Χρυσόστομος και προέστη της Θείας Λειτουργίας, τιμώντας μεθεόρτια την πανήγυρη του Ιερού Ναού.
Τον Σεβασμιώτατο πλαισίωσαν ο εφημέριος του Ναού Πρωτοπρεσβύτερος Γεώργιος Κωνσταντόπουλος και ο Διάκονος Θεόφιλος Κυριάκος. Προ του πέρατος της Θείας Λειτουργίας ο Σεβασμιώτατος κηρύττοντας τον θείο λόγο αναφέρθηκε στα μηνύματα της ευαγγελικής περικοπής, τονίζοντας την προτροπή του Κυρίου, αναφορικά με τον σεληνιαζόμενο νέο της περικοπής, λέγοντας το “φέρετέ μοι αυτόν ώδε” , ώστε μέσα από αυτήν την επαφή του ανθρώπου με τον Θεό να γίνεται ο άνθρωπος μέτοχος της χάριτος του Θεού.
H αναδημοσίευση του παραπάνω άρθρου ή μέρους του επιτρέπεται μόνο αν αναφέρεται ως πηγή το ORTHODOXIANEWSAGENCY.GR με ενεργό σύνδεσμο στην εν λόγω καταχώρηση.
Ακολούθησε το ORTHODOXIANEWSAGENCY.gr στο Google News και μάθε πρώτος όλες τις ειδήσεις.