Οι εκδηλώσεις εορτασμού της «Παναγίας Υπαπαντής» στην Καλαμάτα
![Οι εκδηλώσεις εορτασμού της «Παναγίας Υπαπαντής» στην Καλαμάτα](https://www.orthodoxianewsagency.gr/wp-content/uploads/2023/01/pnf-15-1024x683.jpg)
Με κατάνυξη και τη συμμετοχή πλήθους πιστών ξεκίνησαν αργά το απόγευμα της Παρασκευής 27 Ιανουαρίου 2023, οι εκδηλώσεις εορτασμού για την πολιούχο και προστάτιδα της Καλαμάτας «Παναγία Υπαπαντή».
Η ακολουθία του Εσπερινού και η Ιερά Παράκληση προς την Υπεραγία Θεοτόκο, τελέστηκαν υπό του Πρωτοσυγκέλλου της Ιεράς Μητροπόλεως Μεσσηνίας Πανοσιολ. Αρχιμ. Φιλίππου Χαμαργιά, με τη συμμετοχή του Ιερού Κλήρου της πόλεως.
Στη συνέχεια πραγματοποιήθηκε η ενθρόνιση της Θαυματουργού Εικόνος από το μόνιμο θρόνο της, στο θρόνο λιτανεύσεως αυτής.
Ο π. Φίλιππος απευθυνόμενος στους πιστούς, ευχήθηκε η Παναγία να είναι έφορος και προστάτης για όλο τον κόσμο και να τον αξιώσει εν υγεία της ευλογημένης πανηγύρεώς της.
Παρέστησαν εκπρόσωποι τοπικών αρχών και φορέων.
H αναδημοσίευση του παραπάνω άρθρου ή μέρους του επιτρέπεται μόνο αν αναφέρεται ως πηγή το ORTHODOXIANEWSAGENCY.GR με ενεργό σύνδεσμο στην εν λόγω καταχώρηση.
Ακολούθησε το ORTHODOXIANEWSAGENCY.gr στο Google News και μάθε πρώτος όλες τις ειδήσεις.