Συνάντηση στα γραφεία της Ιερής Μητρόπολη Λήμνου και Αγίου Ευστρατίου είχε το πρωί της Μεγαλης Δευτέρας, 13 Απριλίου 2020, ο Σεβασμιώτατος Μητροπολίτης κ. Ιερόθεος με τον πρόεδρο του Ιατρικού Συλλόγου Λήμνου κ. Λούκα Θωμά σύμφωνα με το LimnosReport.
Σκοπός της συνάντησης ήταν να ενημερωθεί ο Σεβασμιώτατος σχετικά με την εξάπλωση της πανδημίας του κορωνοϊού και συγκεκριμένα για την κατάσταση του νησιού της Λήμνου. Στη συνέχεια ο Σεβασμιώτατος επιβεβαίωσε τη συστράτευσή του στους κοινούς αγώνες των κατοίκων του νησιού για τη θωράκιση του Νοσοκομείου Λήμνου.