Τιμήθηκε η μνήμη των Τριών Ιεραρχών στην Καλαμάτα
![Τιμήθηκε η μνήμη των Τριών Ιεραρχών στην Καλαμάτα](https://www.orthodoxianewsagency.gr/wp-content/uploads/2022/01/IMG20220130085017-1024x576.jpg)
Με την καθιερωμένη πανηγυρική Θεία Λειτουργία, στον Παμμεγέθη Ιερό Ναό των Παμμεγίστων Ταξιαρχών, στην πόλη της Καλαμάτας, τηρουμένων όλων των μέτρων υγιεινής και προστασίας της δημόσιας υγείας, τιμήθηκε και φέτος η μνήμη των Τριών Μεγάλων Ιεραρχών και Οικουμενικών Διδασκάλων, Βασιλείου του Μεγάλου, Γρηγορίου του Θεολόγου και Ιωάννου του Χρυσοστόμου.
Της Θείας Λειτουργίας προέστη ο Σεβ. Μητροπολίτης Μεσσηνίας κ. Χρυσόστομος, πλαισιωμένος από τον Προϊστάμενο του Ναού Αρχιμ. Τιμόθεο Μπινίσκο, τον συνεφημέριό του Πρωτοπρ. Κωνσταντίνο Σφήκα και τον Διάκονο Θεόφιλο Κυριάκο.
Το παρόν έδωσαν ο Δήμαρχος Καλαμάτας κ. Αθ. Βασιλόπουλος, ο Πρόεδρος του Δημ. Συμβουλίου κ. Δημ. Πολίτης, ο Πρόεδρος της Σχολικής Επιτροπής του Δήμου κ. Παύλος Κλάδης, αρκετά μέλη του Δημ. Συμβουλίου, ο Αντιπεριφερειάρχης Πρωτογενούς Τομέα κ. Ευστ. Αναστασόπουλος, η Διευθύντρια της Πρωτοβάθμιας Εκπαίδευσης Μεσσηνίας κ. Θεοφανία Σιούτη, ο Πρόεδρος της Κοινότητας Καλαμάτας κ. Παν. Λύρας και εκπρόσωποι συλλόγων και φορέων, ενώ τον πανηγυρικό της ημέρας εκφώνησε η Διευθύντρια του 2ου Δημ. Σχολείου Καλαμάτας κ. Ευγενία Γιαννοπούλου.
H αναδημοσίευση του παραπάνω άρθρου ή μέρους του επιτρέπεται μόνο αν αναφέρεται ως πηγή το ORTHODOXIANEWSAGENCY.GR με ενεργό σύνδεσμο στην εν λόγω καταχώρηση.
Ακολούθησε το ORTHODOXIANEWSAGENCY.gr στο Google News και μάθε πρώτος όλες τις ειδήσεις.