Καθιέρωση διασαλευθείσης Αγίας Τραπέζης στον Ι.Ν. Αγίου Νικολάου Αγγελοχωρίου Θερμαϊκού
![Καθιέρωση διασαλευθείσης Αγίας Τραπέζης στον Ι.Ν. Αγίου Νικολάου Αγγελοχωρίου Θερμαϊκού](https://www.orthodoxianewsagency.gr/wp-content/uploads/2024/08/IMG_0410-1024x768.jpeg)
Με την προσήκουσα εκκλησιαστική τάξη και σε αναστάσιμο κλίμα τελέστηκε σε ιερά αγρυπνία, το βράδυ του Σαββάτου, 10ης προς Κυριακή 11ης Αυγούστου 2024, η καθιέρωση της διασαλευθείσης Αγίας Τραπέζης, του Ιερού Ναού Αγίου Νικολάου Αγγελοχωρίου, της αρχιερατικής περιφέρειας του Θερμαϊκού.
Της ιεράς Ακολουθίας και της Θείας Λειτουργίας προέστη ο οικείος Ποιμενάρχης, Σεβασμιώτατος Μητροπολίτης Νέας Κρήνης και Καλαμαριάς κ. Ιουστίνος, με τη συμμετοχή των πρεσβυτέρων και διακόνων της τοπικής Εκκλησίας.
Κατά τη διάρκεια της καθιερώσεως, ο Σεβασμιώτατος, προς καταρτισμό και ωφέλεια των πιστών, έκανε τις απαραίτητες διευκρινίσεις προς το εκκλησίασμα, ερμηνεύοντας τα τελούμενα.
Αξίζει να αναφερθεί, ότι με την ευκαιρία της καθιέρωσης της νέας Αγίας Τραπέζης, ο Σεβασμιώτατος Μητροπολίτης Νέας Κρήνης και Καλαμαριάς κ. Ιουστίνος όρισε ως συμπολιούχο του Αγγελοχωρίου την Αγία Θεοπρομήτορα Άννα.
H αναδημοσίευση του παραπάνω άρθρου ή μέρους του επιτρέπεται μόνο αν αναφέρεται ως πηγή το ORTHODOXIANEWSAGENCY.GR με ενεργό σύνδεσμο στην εν λόγω καταχώρηση.
Ακολούθησε το ORTHODOXIANEWSAGENCY.gr στο Google News και μάθε πρώτος όλες τις ειδήσεις.