Στην Κρύπτη του Αγίου Δωροθέου , κάτωθι του Ιερού Ναού του Αγίου Νικολάου, στην Ερμούπολη, πραγματοποιήθηκε ο εσπερινός του Μεγάλου Βασιλείου κατά τον οποίο παρέστησαν μεταξύ άλλων ο Δήμαρχος Σύρου – Ερμούπολης κ. Γεώργιος Μαραγκός, η Περιφερειακή Σύμβουλος κα Χριστ. Πάπιτση, ο Δημοτικός Σύμβουλος κ. Πρίντεζης και Αξιωματικοί της Ελληνικής Αστυνομίας και του Στρατού.Ο Αρχιερατικός Εσπερινός τελέσθηκε προεξάρχοντος του Σεβασμιωτάτου Μητροπολίτη Σύρου κ. Δωροθέου, ο οποίος στην ομιλία του, αναφέρθηκε στη θεολογική διάσταση της περιτομής στα χρόνια της Καινής Διαθήκης.
Μετά το πέρας του Εσπερινού, ο Σεβασμιώτατος κ. Δωρόθεος Β’ ευλόγησε την Αγιοβασιλειόπιττα και αντήλλαξε ευχές με το εκκλησίασμα για το επί θύραις νέο έτος.