Στον ιερό ναό Ζωοδόχου Πηγής Σαραγίων της Ιεράς Μητροπόλεως Τρικάλων τελέσθηκαν τα Θυρανοίξια του Ιερού Παρεκκλησίου που είναι αφιερωμένο στον Άγιο Παρθένιο.
Την Τετάρτη 6 Φεβρουαρίου 2019 με ευσέβεια και κατάνυξη υποδέχθηκαν έμπροσθεν των προπυλαίων του Ιερού Ναού το Ιερό Λείψανο ο Σεβασμιώτατος Μητροπολίτης Τρίκκης και Σταγών κ. Χρυσόστομος και οι κάτοικοι των Τρικάλων.
Τον Άγιο μετέφερε ο Πανοσιολογιώτατος Αρχιμανδρίτης Παρθένιος Γιουβανέλης.
Εν συνεχεία τελέσθηκαν τα Θυρανοίξια του Ιερού Παρεκκλησίου που βρίσκεται στο υπόγειο του Κεντρικού Ναού από τον Σεβασμιώτατο ο οποίος κατόπιν Χοροστάτησε του πανηγυρικού Εσπερινού και της ακολουθίας της αρτοκλασίας συμπαραστατούμενος από πολλούς ιερείς της πόλεως και των χωρίων των Τρικάλων.
Πριν το τέλος του Εσπερινού ο Σεβασμιώτατος ομίλησε καταλλήλως και Χειροθέτησε σε Σταυροφόρο Οικονόμο τον Εφημέριο του Ιερού Ναού Αγίας Παρασκευής Πύρρας π. Γεώργιο Πολυγένη ο οποίος παραλλήλως εξυπηρετεί τις λειτουργικές ανάγκες της Ιεράς Μονής Κοιμήσεως Θεοτόκου Γκούρας και του χωρίου Άγιος Νικόλαος (Καμνάϊ).