Με ευσέβεια και κατάνυξη οι κάτοικοι της Πύλης υποδέχτηκαν αντίγραφο της Ιεράς Εικόνος Παναγίας «Σουμελά» που φυλάσσεται στον Ιερό Ναό Αγίου Χαραλάμπους Ριζαριού Τρικάλων, χθες το απόγευμα, Παρασκευή 1 Απριλίου 2021.
Με ευλάβεια κλήρος και λαός έσκυψαν κατανυκτικά το κεφάλι σε ένα από τα ιερότερα σεβάσματα της Ορθοδοξίας.
Με τη δέουσα θρησκευτική κατάνυξη και μεγαλοπρέπεια υποδέχθηκε έμπροσθεν του Ιερού Ναού Αγίου Βησσαρίωνος Πύλης Τρικάλων την Ιερά Εικόνα ο Σεβασμιώτατος Μητροπολίτης Τρίκκης, Γαρδικίου και Πύλης κ. Χρυσόστομος και εν συνεχεία τοποθετήθηκε εντός του Ιερού Ναού.
Έπειτα ο Σεπτός μας Ποιμενάρχης κ. Χρυσόστομος τέλεσε την Ακολουθία της Δ΄ Στάσης των Χαιρετισμών προς την Υπεραγία Θεοτόκο.