Το Μοσχάτο υποδέχτηκε την Παναγιά «Κυρά Φανερωμένη» από τη Λευκάδα
![Το Μοσχάτο υποδέχτηκε την Παναγιά «Κυρά Φανερωμένη» από τη Λευκάδα](https://www.orthodoxianewsagency.gr/wp-content/uploads/2023/06/panagia-faneromeni-lefkados-16.jpg)
Με πάνδημη συμμετοχή του λαού και πλήθος προσκυνητών από όλη την Αθήνα, το Μοσχάτο υποδέχτηκε την Παρασκευή 16 Ιουνίου 2023 στον προαύλιο χώρο του Ιερού Ναού Αγίων Κωνσταντίνου & Ελένης Μοσχάτου το αντίγραφο της Ιεράς Εικόνας Παναγιάς Πεφανερωμένης από τη Λευκάδα.
Τό Ιερό Αντίγραφο τής Κυράς – Πεφανερωμένης, συνόδευσαν ο Σεβασμιώτατος Μητροπολίτης Λευκάδος καί Ιθάκης κ. Θεόφιλος και ο Καθηγουμένος της φερώνυμου Ιεράς Μονής Κυράς Φανερωμένης, Πανοσιολογιωτάτος Αρχιμανδρίτης Νικηφόρος Ασπρογέρακας.
Το Ιερό Αντίγραφο της Παναγιάς, προσφέρεται για μόνιμη εναπόθεση στον Ιερό Ναό Αγίων Κωνσταντίνου & Ελένης Μοσχάτου.
Η εικόνα τής Κυράς – Πεφανερωμένης, υποδέχθηκε προ των πυλών του Ναού ο Σεβασμιώτατος Μητροπολίτης Μεγάρων και Σαλαμίνος κ. Κωνσταντίνος, παρουσία του Δημάρχου Μοσχάτου – Ταύρου κ. Ανδρέα Ευθυμίου, Αντιδημάρχων με τη συμμετοχή, κλήρου και λαού.
Στη συνέχεια ο Σεβασμιώτατος Μητροπολίτης Μεγάρων και Σαλαμίνος κ. Κωνσταντίνος χοροστάτησε στον Μέγα Εσπερινό και κήρυξε το θείο λόγο.
Πηγή- Φωτογραφίες: www.mymoschato.gr
H αναδημοσίευση του παραπάνω άρθρου ή μέρους του επιτρέπεται μόνο αν αναφέρεται ως πηγή το ORTHODOXIANEWSAGENCY.GR με ενεργό σύνδεσμο στην εν λόγω καταχώρηση.
Ακολούθησε το ORTHODOXIANEWSAGENCY.gr στο Google News και μάθε πρώτος όλες τις ειδήσεις.