Η εορτή του Αγ. Πνεύματος στην Καλαμάτα
![Η εορτή του Αγ. Πνεύματος στην Καλαμάτα](https://www.orthodoxianewsagency.gr/wp-content/uploads/2019/06/122186587_GTS_24711_4345388-1024x684.jpg)
Με εκκλησιαστική τάξη τιμήθηκε η εορτή του Αγ. Πνεύματος τόσο στην πόλη της Καλαμάτας όσο και σε πολλά χωριά της Μεσσηνίας.
Επίκεντρο του εορτασμού ήταν ο Ενοριακός Ιερός Ναός της Αγίας Τριάδος Καλαμάτας.
Των λατρευτικών εκδηλώσεων και των ιερών ακολουθιών προέστη ο Σεβ. Μητροπολίτης Νιγηρίας κ. Αλέξανδρος, πλαισιούμενος από τον Πρωτοσύγκελλο της Μητροπόλεως Μεσσηνίας Αρχιμ. Φίλιππο και πολλούς ιερείς της πόλεως Καλαμάτας.
Μετά το πέρας της θείας λειτουργίας τελέσθηκε και η καθιερωμένη Αρτοκλασία του Δικηγορικού Συλλόγου Καλαμάτας ο οποίος τιμά την Αγία Τριάδα ως προστάτη των μελών του.
H αναδημοσίευση του παραπάνω άρθρου ή μέρους του επιτρέπεται μόνο αν αναφέρεται ως πηγή το ORTHODOXIANEWSAGENCY.GR με ενεργό σύνδεσμο στην εν λόγω καταχώρηση.
Ακολούθησε το ORTHODOXIANEWSAGENCY.gr στο Google News και μάθε πρώτος όλες τις ειδήσεις.