“Οι νέοι αποτελούν τα άνθη της φυλής μας”
![“Οι νέοι αποτελούν τα άνθη της φυλής μας”](https://www.orthodoxianewsagency.gr/wp-content/uploads/2019/01/ΝΑΥΠ-1024x571.jpg)
Τήν Πέμπτη 24 Ἰανουαρίου, στήν Παπαχαραλάμπειο Αἴθουσα τῆς πόλης μας ἔκοψε τήν Βασιλόπιτά του τό 1ο Γενικό Λύκειο Ναυπάκτου. Τήν Βασιλόπιτα εὐλόγησε, κατόπιν προσκλήσεως τοῦ Σχολείου, ὁ Σεβασμιώτατος Μητροπολίτης κ. Ἱερόθεος. Ὁ Σεβασμιώτατος μιλώντας στά παιδιά εἶπε ὅτι ὁ νέος χρόνος φέρνει ἐλπίδα καί οἱ νέοι εἶναι ἡ ἐλπίδα γιά τήν κοινωνία μας. Συνήθως οἱ νέοι φέρνουν τήν ἀνανέωση, νέο αἷμα στήν κοινωνία γιά νά ζήση, ἀποτελοῦν “τά ἄνθη τῆς φυλῆς”, εἶπε ὁ Σεβασμιώτατος. Ἐπειδή ὅμως στήν κοινωνία ὑπάρχουν πολλές ἀντιδράσεις πρός τό νέο γι’ αὐτό εὐχήθηκε νά ἔχουν αἰσιοδοξία καί δύναμη. Ἀκόμη ὁ Σεβασμιώτατος ἀναφέρθηκε στίς ἐπιτυχίες τοῦ Σχολείου καί σέ παραδείγματα ἀποφοίτων πού ἀναδεικνύονται ἐξέχοντες ἐπιστήμονες στόν Εὐρωπαϊκό χῶρο καί αὐτό δείχνει τήν ἐργασία τοῦ Σχολείου καί τήν δυναμικότητα τῶν μαθητῶν του. Ὁ Σεβασμιώτατος προσέφερε στόν μαθητή πού βρῆκε τό φλουρί ἕνα χρηματικό ποσόν καί ἕνα πρόσφατο βιβλίο του. Χαιρετισμό ἀπηύθυνε καί ὁ Δήμαρχος Ναυπακτίας, κ. Παναγιώτης Λουκόπουλος, λέγοντας μεταξύ ἄλλων ὅτι ἡ κοινωνία χρειάζεται «ἐπαναστατικά νιάτα καί συντηρητικά γηρατειά» καί εὐχήθηκε καλή ἐπιτυχία στίς ἐξετάσεις μέ βαθμό «ὄχι λιγότερο ἀπό 19».
H αναδημοσίευση του παραπάνω άρθρου ή μέρους του επιτρέπεται μόνο αν αναφέρεται ως πηγή το ORTHODOXIANEWSAGENCY.GR με ενεργό σύνδεσμο στην εν λόγω καταχώρηση.
Ακολούθησε το ORTHODOXIANEWSAGENCY.gr στο Google News και μάθε πρώτος όλες τις ειδήσεις.