Ο Αήρ ή Αέρας, είναι κατασκευασμένος απο ύφασμα, είναι τετράγωνος και χρησιμοποιείτε για να σκεπάζονται και τα δύο Ιερά Σκεύη μαζί (Ποτήριο & Δισκάριο).
Στην αρχαία Εκκλησία, ο σκοπός του ήταν πρακτικός, καθώς όπως τον κινούσαν, δημιουργούσε ρεύμα και εμπόδιζε τα ιπτάμενα ζωΰφια να εκπέσουν στα Τίμια Δώρα. Επίσης, του δίνεται ο συμβολισμος της πέτρας, που μπήκε στον Πανάγιο Τάφο, την ημέρα του ενταφιασμού του Κυρίου.
Εκ της Ιεράς Αρχιεπισκοπής Αθηνών – Τα Ιερά Σκεύη – www.iaathdigitalmuseum.gr