Το Πρόγραμμα Μεταπτυχιακών Σπουδών «Σπουδές στην Ιστορία, την Πνευματικότητα, την Τέχνη και τη Μουσική Παράδοση του Αγίου Όρους» της Θεολογικής Σχολής του ΑΠΘ, η Αγιορειτική Εστία και ο Εκδοτικός Οίκος Κ. & Μ. Σταμούλη παρουσιάζουν το βιβλίο των: Δημητρίου Γόνη και μοναχού Παταπίου Καυσοκαλυβίτου: Παπα-Ιωνά Καυσοκαλυβίτου (+1765) Νεομαρτυρολογική Συλλογή (Εισαγωγή – Κριτική έκδοση του κειμένου)
Η παρουσίαση θα γίνει τη Δευτέρα 12 Δεκεμβρίου, ώρα 19.00, στο αμφιθέατρο Δ΄ (1ος όροφος) της Θεολογικής Σχολής.
Το βιβλίο θα παρουσιάσουν οι Παναγιώτης Σκαλτσής, Καθηγητής της Θεολογικής Σχολής ΑΠΘ Συμεών Πασχαλίδης, Καθηγητής της Θεολογικής Σχολής ΑΠΘ και οι συγγραφείς του βιβλίου.