Eπιμνημόσυνη δέηση υπέρ αναπαύσεως πάντων των εκ Προποντίδος και Ανατολικής Θράκης προσφύγων εψάλη προ ολίγου στο λιμάνι της Νέας Μηχανιώνας από τον Οικουμενικό Πατριάρχη κ.κ. Βαρθολομαίο.
Ο Παναγιώτατος νωρίτερα χοροστάτησε και ιερούργησε στην Πατριαρχική Θεία Λειτουργία στον Ιερό Ναό Παναγίας Φανερωμένης Νέας Μηχανιώνας με την οποία ολοκληρώθηκε η επίσημη επίσκεψη του Παναγιωτάτου Οικουμενικού Πατριάρχη κ.κ. Βαρθολομαίου στην Ιερά Μητρόπολη Νέας Κρήνης και Καλαμαριάς.