Την Ιερά Θεολογική Σχολή της Χάλκης επισκέφθηκε επισήμως σήμερα ο Καϊμακάμης των Πριγκηποννήσων Dr. Mustafa Ayhan μαζί με άλλους Περιφερειάρχες της πόλης και συνεργάτες τους.
Τους κρατικούς λειτουργούς υποδέχθηκε ο Καθηγούμενος, Θεοφιλέστατος Επίσκοπος Αραβισσού κ. Κασσιανός, ο οποίος τους προσεφώνησε καταλλήλως αναφερόμενος στην ιστορία της Θεολογικής Σχολής και στην σημασία της για το Οικουμενικό Πατριαρχείο.
Στη συνέχεια ο Καθηγούμενος ξενάγησε τους επισκέπτες στις αίθουσες διδασκαλίας, το ναΰδριο, την βιβλιοθήκη και τους λοιπούς χώρους της Σχολής.