Ο Παναγιώτατος Οικουμενικός Πατριάρχης κ.κ. Βαρθολομαίος παρέστη συμπροσευχόμενος από το Ιερό Βήμα του Π .Πατριαρχικού Ναού (Αγίου Γεωργίου Φαναρίου) κατά τη Θεία Λειτουργία του Σαββάτου των Ψυχών, σήμερα, 6 Ιουνίου. Στο τέλος της Θείας Λειτουργίας, τέλεσε το καθιερωμένο Τρισάγιο, κατά το οποίο ανέγνωσε τις συγχωρητικές ευχές και τα ονόματα κεκοιμημένων αδελφών, υπέρ αναπαύσεως των ψυχών των οποίων προσφέρθηκαν τα κόλλυβα.
Photos: Nikos Manginas / Ecumenical Patriarchate
Ο Παναγιώτατος, το απόγευμα, μετέβη στην Ι. Μονή Βαλουκλή και τέλεσε Τρισάγιο στον τάφο του αμέσου προκατόχου Του αοιδίμου Πατριάρχη Δημητρίου.
Φωτογραφία αρχείου