Οπισθάμβωνες ευχές από τον Πρωτοπρεσβύτερο π. Ευάγγελο Παπανικολάου
![Οπισθάμβωνες ευχές από τον Πρωτοπρεσβύτερο π. Ευάγγελο Παπανικολάου](https://www.orthodoxianewsagency.gr/wp-content/uploads/2022/01/Φωτ.-Σπύρος-Θεοδ.-Κουτσοχρήστος-P1019490-1024x768.jpeg)
Ο Πρωτοπρεσβύτερος π. Ευάγγελος Παπανικολάου θεολόγος, ιατρός και κληρικός της Ιεράς Μητροπόλεως Καμερούν (Πατριαρχείο Αλεξανδρείας), ανήμερα της Πρωτοχρονιάς ( 2022 ) τέλεσε την Θεία Λειτουργία στην Γυναικεία Ιερά Μονή Αγίων Νηπίων Οινόης – Αττικής.
Κείμενο – Φωτογραφίες : Σπύρος Θεοδ. Κουτσοχρήστος
Ο π. Ευάγγελος πριν τον Αγιασμό για το Νέο Έτος, την κοπή και διανομή της Βασιλόπιτας με τον ” ανάλογο μποναμά “, ανέγνωσε ” Αρχαία οπισθάμβωνα ευχή ” του 11ου αιώνα – ευχαριστία προς τον Κύριο ημών Ιησού Χριστό, που δώρισε στην Οικουμένη τον Μέγα Βασίλειο.
Η ευχή αυτή, είναι μια από τις 114 ” Οπισθάμβωνες ευχές ” από το ομώνυμο βιβλίο που επιμελήθηκε και εξέδωσε ο Αιδεσιμολογιώτατος Πρωτοπρεσβύτερος π. Θεμιστοκλής Χριστοδούλου Δρ. Θεολογίας.
Ακολουθεί ένα μικρό απόσπασμα της ευχής:
” … Βασίλειε, εκκλησιών η ευπρέπεια, βασιλέων το καύχημα, ορθοδόξων το στήριγμα, ιερέων εγκαλλώπισμα, μοναχών ο έπαινος, αμαρτωλών η μετάνοια, αιρετικών η δίωξις, λεπρών η κάθαρσις, αρνουμένων επιστροφή, πεπλανημένων ανάκλησις…”
![](https://www.orthodoxianewsagency.gr/wp-content/uploads/2022/01/Φωτ.-Σπύρος-Θεοδ.-Κουτσοχρήστος-PB178053-600x450.jpeg)
OLYMPUS DIGITAL CAMERA
H αναδημοσίευση του παραπάνω άρθρου ή μέρους του επιτρέπεται μόνο αν αναφέρεται ως πηγή το ORTHODOXIANEWSAGENCY.GR με ενεργό σύνδεσμο στην εν λόγω καταχώρηση.
Ακολούθησε το ORTHODOXIANEWSAGENCY.gr στο Google News και μάθε πρώτος όλες τις ειδήσεις.