Μια εικόνα, λένε, αξίζει όσο χίλιες λέξεις. Ο Θεοφιλέστατος Επίσκοπος Τολιάρας και Νοτίου Μαδαγασκάρης κ. Πρόδρομος, βλέποντας την υποδοχή που του επεφύλαξαν μεγάλοι και μικροί πριν την τέλεση της Θείας Λειτουργίας σε χωριό της Νοτίου Μαδαγασκάρης, είπε: «Τώρα καταλαβαίνω γιατί η Εκκλησία αναφωνεί πριν την εμφάνιση του ιερέως με τον προηγιασμένο Αμνό: “ιδού γαρ εισπορεύεται ο Βασιλεύς της Δόξης”, διότι στις καρδιές των απλών σε λογισμούς ανθρώπων, η φανέρωση του Χριστού στη Θεία Λειτουργία είναι η μεγαλειωδέστερη εμπειρία της ζωής τους».
Πατριαρχείο Αλεξανδρείας
30 Μαρτίου, 2022
Χωρικοί της Ν. Μαδαγασκάρης υποδέχονται ιερείς για την τέλεση Θείας Λειτουργίας (βίντεο)
Διαδώστε:
![](https://www.orthodoxianewsagency.gr/wp-content/uploads/2022/03/%CE%9C%CE%B1%CE%B4%CE%B1%CE%B3%CE%B1%CF%83%CE%BA%CE%AC%CF%81%CE%B7.jpg)
Διαδώστε: