30 χρόνια Θρησκευτικής Εκπαίδευσης και Κατήχησης
Τα 30 χρόνια από την ίδρυσή του γιόρτασε με μια δεξίωση χθες, 2 Φεβρουαρίου 2021, το Συνοδικό Τμήμα Θρησκευτικής Εκπαίδευσης και Κατήχησης του Πατριαρχείου Μόσχας.
Στην αίθουσα συνελεύσεων, ο Πρόεδρος του τμήματος, Σεβασμιώτατος Μητροπολίτης Αικατερινβούργου και Βερχοτούρας κ. Ευγένιος πραγματοποίησε λιτανεία, προσευχόμενος για όλους τους υπαλλήλους που έχουν εργαστεί στο ίδρυμα από ιδρύσεώς του.
Στο τέλος της ακολουθίας, ο Γέροντας Ευγένιος διάβασε παλαιότερες επιστολές στο προσωπικό του Τμήματος, ενώ συνεχάρη και τον Σεβασμιώτατο Μητροπολίτη Ροστόφ κ. Μερκούριο, ο οποίος ήταν επικεφαλής του Τμήματος από το 2009 έως το 2020.
H αναδημοσίευση του παραπάνω άρθρου ή μέρους του επιτρέπεται μόνο αν αναφέρεται ως πηγή το ORTHODOXIANEWSAGENCY.GR με ενεργό σύνδεσμο στην εν λόγω καταχώρηση.
Ακολούθησε το ORTHODOXIANEWSAGENCY.gr στο Google News και μάθε πρώτος όλες τις ειδήσεις.