Το παρεκκλήσιο του Αγίου Γεωργίου Εκάλης αποτελεί τον πρώτο Ιερό Ναό της Εκάλης και κατασκευάστηκε από τους πρώτους οικιστές της περιοχής το 1925.
Η αρχική μορφή παραμένει η ίδια, μια μικρή βασιλική κατασκευασμένη από ξύλο. Εγκαίνια δεν έχουν τελεστεί, ενώ μέχρι το 1937 εξυπηρετούσε τους λιγοστούς κατοίκους της Εκάλης.
Ο εφημέριος του Ιερού Ναού Αγίας Μαρίνας Εκάλης π. Γεώργιος Τσιμπουξής, μας μιλά για την ιστορία του παρεκκλησίου, σήμερα στο πρόγραμμα της Pemptousia.tv, στις 18.15.