Δείτε σήμερα στην εκπομπή “Ιστορίες του τόπου μας” στις 13:40 και σε επανάληψη στις 21:40 στην pemptousia.tv., ένα αφιέρωμα στον Πανορμίτη της Σύμης, τον Αρχάγγελο των θαυμάτων!
Ο Πολιούχος της Σύμης, προστάτης της Δωδεκανήσου, των ναυτικών και των σφουγγαράδων, ο Αρχάγγελος Μιχαήλ ο Πανορμίτης τιμάται από τους Συμιακούς, αλλά και τους Δωδεκανησίους σε όλη την οικουμένη που τον ευλαβούνται αφού όπως υποστηρίζουν, επιτελεί καθημερινά δεκάδες θαύματα. Θαύματα που αφορούν στη διάσωση πιστών, στην υγεία, στην οικογενειακή γαλήνη τους… Μπουκάλια πιστών, δοχεία και δέματα με τις προσευχές Χριστιανών από κάθε μέρος της γης φτάνουν στο νησί… μόνα τους!